Please assign a menu to the primary menu location under menu

Boliwia

Bogota: co warto zobaczyć w stolicy Kolumbii?

bogota

Większość dużych miast Ameryki Południowej może sprawiać przytłaczające wrażenie – jest głośno, tłoczno, wszędzie korki i wszędzie daleko. Bogota, ze względu na swoje rozmiary i pogodę, nie należy do wyjątków. Jeśli jednak wybieracie się do Kolumbii to jest wielce prawdopodobne, że Wasza podróż rozpocznie się i zakończy tamże. My w stolicy Kolumbii spędziliśmy dwa dni – jeden po przylocie i jeden przed powrotem. Zobaczcie na co warto poświęcić czas w Bogocie!

Bogota osiołek
Gdzieś w Bogocie 🙂

1.Cerro de Monserrate

Jeśli macie wybrać tylko jedno miejsce do odwiedzenia w Bogocie to kierujcie się prosto na to wzgórze! Jest ono nie tylko atrakcją turystyczną – to również miejsce pielgrzymek miejscowych. Wzgórze było uznawane za szczególne już za czasów pre-kolumbijskich. Ludność Muisca zamieszkująca te tereny przed pojawieniem się Hiszpanów zauważyła bowiem, że w dniu przesilenia letniego słońce wschodzi dokładnie nad nim. Z tej też przyczyny wybudowali tam świątynię. Później pojawili się wspomniani Hiszpanie i katolicyzm, a co za tym idzie, istniejącą świątynię podmieniono na katolicką.

Z wysokości 3152 m n.p.m. możecie zobaczyć niesamowity widok na całe miasto. A jest tego kawałek i jeszcze trochę. Na Monserrate można się dostać pieszo, kolejką gondolową albo funicularem (ten kursuje tylko w weekendy).  My skorzystaliśmy z gondolek. Dokładne ceny i godziny, w których można korzystać z transportacji znajdziecie tutaj. Poza punktem widokowym na szczycie znajdziecie (jak można się domyślić) kościół i kilka restauracji. Od czasu do czasu można też zaobserwować kolibra!

Cerro de Monserrate, Bogota
Z jednej strony widok na Bogotę
Monserrate, Bogota widok
A z drugiej taki…
Monserrate, Bogota
Na Monserrate

2. La Candelaria

Historyczna dzielnica, stanowiąca turystyczne centrum Bogoty jest niewątpliwie warta wizytacji. Zwiedzanie Candelarii możemy zacząć na Plaza de Bolivar (główny plac miasta z katedrą) i zagłębić się w odchodzące od niego ulice. Przeważa zabudowa kolonialna – wąskie uliczki i kolorowe domki. Nie brakuje też street-artu, który często związany jest z kolumbijską kulturą i natywną ludnością. W Candelarii znajdują się też muzea, budynki uniwersytetu, a także mnóstwo hosteli i restauracji. Stąd też niedaleko do stacji kolejki na Monserrate.

Plaza de Bolivar, Bogota
Plaza de Bolivar
La Candelaria, Bogota
Gdzieś w La Candelarii…
Street art w Bogocie
La Candelaria
Plaza de Bolivar, wersja wieczorna

3. Muzeum Złota

Museo del Oro, Uznawane za jedno z najważniejszych muzeów w kraju nie mogło zostać przez nas ominięte. Znajdziemy tam największą na świecie kolekcję złotych artefaktów. Większość pochodzi z czasów pre-kolumbijskich. Ekspozycja muzeum pozwala też na bliższe zapoznanie się z historią kraju i różnorodnością grup etnicznych, które zamieszkiwały Kolumbię. Z pewnością warto się wybrać!

Museo del Oro Bogota
Nie-złoty eksponat z Muzeum Złota;)

4. Muzeum Botero

Kolejne, znajdujące się również w Candelarii muzeum, jest poświęcone najsłynniejszemu chyba kolumbijskiemu artyście – Fernando Botero. Pochodzący z Medellin malarz i rzeźbiarz niewątpliwie wyróżnia się swoim stylem. Najprościej mówiąc, jeśli na obrazie wszelkie postacie i elementy są w rozmiarze XXL, to musi być Botero 😉 Poza dziełami samego artysty, wystawiono też m. in. obrazy Picassa, Moneta, czy Degasa.  Muzeum mieści się w jednym z kolonialnych domków, a wstęp jest bezpłatny!

Muzeum Botero
W Muzeum Botero
Botero, Mona Lisa
Mona Lisa po kolumbijsku;)

5. Muzeum Policji

Wizytacja w tym przybytku sprawiła mi wiele radości. Podobnie jak do Muzeum Botero, wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie odbyć można tylko z przewodnikiem, wycieczki są po hiszpańsku i po angielsku (chociaż angielski panów policjantów nie był może najlepszy, to chłopaki naprawdę się starają!). Muzeum przedstawia historię i osiągnięcia kolumbijskiej policji. Jest trochę o sprzęcie, o broni, a nawet o samolotach. Skądinąd największe zainteresowanie zwiedzających budzą sekcje związane z czasami kiedy Kolumbią rządziły kartele narkotykowe, a przede wszystkim pokoik związany z Pablo Escobarem. Znajdziemy tam m. in. szafkę Pabla z tajnymi skrytkami, jego arsenał broni, a nawet…oprawki okularów. Wizyta w muzeum trwa godzinę i jest bardzo przyjemna – polecam!

Malunki ku czci policji

Muzeum Policji, Bogota
A takie widoki gratis, podczas zwiedzania!

 

Tak prezentuje się moja lista miejsc, które przy niewielkiej ilości czasu w Bogocie zobaczyć trzeba. Jak Wam się podoba?

2
error: Content is protected !!